C# örnekleri kapsamında hazırlanan bu makalede C# Akaryakıt Otomasyon Projesi uygulaması anlatılmaktadır. Uygulamayı video anlatım olarak izleyerek tüm detayları ile öğrenmek isteyenler SendeKodYaz Youtube kanalımıza ait aşağıdaki oynatma listesine göz atabilirler.

C# Form Dersleri eğitimi ve C# Akaryakıt Otomasyon Projesi içinhttp://bit.ly/csharpformdersleri

C# Örnekleri Akaryakıt Otomasyon Projesi Anlatımı

1. KISIM: DEPO BİLGİLERİ SEKMESİ

C# Form Projesi dosyasının \bin\Debug klasörü içerisinde oluşturulan depo.txt ismindeki dosyada 5 satırda 5 adet sayısal değer bulunmaktadır. Bu değerler 1000 Litre kapasiteli 5 adet depodaki yakıt miktarlarını belirtmektedir.

 • Satır: Benzin (95 Oktan)
 • Satır: Benzin (97 Oktan)
 • Satır: Dizel
 • Satır: Euro Dizel
 • Satır: LPG yakıt depolarına ilişkin kapasiteleri belirtmektedir.
C# Akaryakıt Otomasyonu 3
/bin/debug/depo.txt dosyası ilk hali

depo.txt dosyasından sayısal değerler okunarak bir diziye aktarılmaktadır. Diziden alınan değerler ise BENZİN(95), BENZİN (97), DİZEL, EURO DİZEL, LPG etiketlerinin karşısındaki Label nesnelerine yazılmaktadır.  1000 eşit parçaya bölünen Progress Bar nesneleri de depo.txt dosyasındaki değerlere göre doldurulmaktadır. Böylece depoların doluluk oranları grafiksel olarak da kullanıcıya yansıtılmaktadır.

C# Akaryakıt Otomasyonu 1
Form Yürütüldüğünde Depo Bilgileri Sekmesi

DEPO BİLGİLERİNİ GÜNCELLE butonu sayesinde depolardaki yakıt miktarları güncellenmektedir. TextBox nesnelerine girilen değerler kalan yakıt miktarlarına eklenmektedir. Güncel depolardaki yakıt miktarları depo.txt dosyasında güncellenmektedir.

C# Akaryakıt Otomasyonu 4
/bin/debug/depo.txt dosyası Depo Bilgilerini Güncelle Butonu Tıklandıktan Sonraki Hali

Butona basıldıktan sonra label nesneleri ve progress bar nesnelerinin durumları yeniden güncellenmektedir.

Ancak yakıt miktarlarının güncellenmesi için kısıtlamalar getirilmiştir. Aşağıdaki kriterler sağlanmadığı durumda kullanıcıya hata mesajları verilir;

 • Her hangi bir TextBox nesnesi boş bırakıldığında,
 • 0’dan küçük 1000’den büyük değerler TextBox nesnesine girildiğinde,
 • Her hangi bir TextBox nesnesine sayısal değer dışında karakter girildiğine,
 • Her hangi bir TextBox nesnesine girilen değer ile ilgili depoda kalan miktar toplandığında depoların maksimum kapasitesi olan 1000 değerini aşıyorsa.
C# Akaryakıt Otomasyonu 2
Depo Bilgilerini Güncelle Butonuna Tıklanma Görüntüsü

2. KISIM FİYAT BİLGİLERİ SEKMESİ

C# Form Projesi dosyasının \bin\Debug klasörü içerisinde oluşturulan fiyat.txt ismindeki dosyada 5 satırda 5 adet sayısal değer bulunmaktadır. Bu değerler 5 farklı yakıt türünün 1 litre tutarlarına aittir.

C# Akaryakıt Otomasyonu 4
/bin/debug/fiyat.txt dosyası ilk hali

Form yürütüldüğünde bu değerler txt dosyasından okunarak bir diziye aktarılmaktadır. Daha sonra ise label nesneleri yardımı ile kullanıcıya yansıtılmaktadır.Kullanıcı zam veya indirim yapmak istediği yakıt türlerinin karşısında bulunan TextBox nesnelerine değer girmektedir. Yakıt Bilgilerini Güncelle butonuna tıklandığında boş bırakılmayan ve içesine uygun sayısal değer girilen yakıt türleri için zam veya indirim uygulanmaktadır.

C# Akaryakıt Otomasyonu 6
Fiyat Bilgileri sekmesi görünümü, kullanıcının textBox nesnelerine veri girişi yapması

Fiyatları Güncelle butonuna tıklandığında zam veya indirimler hesaplanmakta ve elde edilen son değerler fiyat.txt dosyasında güncellenmektedir. Yine son değerler butona tıklandıktan sonra form üzerinde label nesneleri yardımı ile kullanıcıya yansıtılmaktadır.

C# Akaryakıt Otomasyonu 7
Zam veya indirim uygulandıktan sonra güncellenen fiyat.txt dosyası
C# Akaryakıt Otomasyonu 7
Fiyatları Güncelle butonuna tıklandığında Fiyat Bilgileri sekmesi, kullanıcıya hataların yansıtılması

3. SATIŞ YAP SEKMESİ

C# Akaryakıt Otomasyonu 8
Satış Yap Sekmesi Ekran Görüntüsü

ComboBox1 nesnesi yardımı ile satışı yapılacak yakıt türü seçilmektedir. Başlangıçta pasit olan 5 adet NumericUpDown nesnesinden biri seçilen yakıt türüne göre aktif olmaktadır. NumericUpDown nesneleri yardımı ile satılacak yakıt miktarı belirlenmektedir, yani NumericUpDown nesneleri pompa gibi işlev görmektedir.

Ancak arka planda çalışan kodlar sayesinde NumericUpDown nesnesinde gösterilen sayısal değer, ilgili yakıt türüne ait depoda kalan yakıt miktarını aşamamaktadır. Örneğin; Benzin (95 Oktan) yakıt türü için depoda 50 lt benzin kalmış ise NumericUpDown nesnesinde gösterilen değer 50’yi aşamamaktadır.

SATIŞ YAP butonuna tıklandığında seçili yakıt türüne göre NumericUpDown nesnesinde gösterilen değere göre satış işlemi yapılmaktadır. Satılan miktar sonucuna göre depo.txt dosyasında ilgili yakıt türüne ait depoda kalan miktar güncellenmektedir. Aynı zamanda DEPO BİLGİLERİ sekmesindeki yakıt tanklarındaki miktarları gösteren label nesnelerindeki değerler ve progress bar nesnelerindeki doluluk oranları da yapılan satıştan sonra yeniden güncellenmektedir.

C# BENZİN İSTASYONU OTOMASYONU PROGRAM KODLARI

Visual Studio 2017 C# Akaryakıt Otomasyonu Form Projesini aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Icon

C# Akaryakıt Otomasyonu Projesi 192.74 KB 1124 downloads

C# Akaryakıt Otomasyonu Projesi dosyalarını...

C# örnekleri kapsamında geliştirilen bu proje Microsoft Visual Studio 2017 programı ile geliştirilmiştir. C# örnekleri kapsamında ilerleyen zamanlarda geliştireceğimiz C# Otomasyon Projelerini takip etmek için SendeKodYaz YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

SendeKodYaz Eğitim Platformu olarak yazılım hayatınızda başarılar dileriz.

2 Comments

 • Doğukan Gürlü
  Posted 9 Şubat 2018 07:58 0Likes

  Hocam Elinize Sağlık

  • admin
   Posted 9 Şubat 2018 08:07 0Likes

   Merhaba Doğukan Bey. Teşekkür eder, yazılım hayatınızda başarılar dilerim.

Leave a comment